Piaseczno, jak wiele mazowieckich miast, przez całe wieki zabudowane było drewnianymi domami. Taki rodzaj budulca był nietrwały oraz narażony na działanie ognia. W 1730 r. wybuchł w mieście pożar, który strawił znaczną część zabudowy z ratuszem i archiwum miejskim. Po wzniesieniu nowej siedziby władz miejskich na jej zapleczu umieszczono magazyn ze sprzętem gaśniczym, który nadzorował tzw. szprycmajster będący na etacie ratusza. Pod koniec XIX w. powstał zamysł powołania straży pożarnej, ale władze carskie, niechętne tworzeniu polskich stowarzyszeń i organizacji, zezwoliły na jej założenie dopiero w 1903 r.
Po utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej wzniesiono na jej potrzeby parterową remizę usytuowaną na tyłach ratusza. Zbudowano ją w pierwszym dziesięcioleciu istnienia OSP. Oprócz podręcznego sprzętu znalazł się w niej garaż na konną sikawkę. Remiza przez wiele lat służyła strażakom ochotnikom, a po powołaniu zawodowej jednostki pożarniczej także jej członkom.
Obecnie Państwowa Straż Pożarna w Piasecznie ma własną siedzibę. Stara remiza nadal służy druhom z OSP, chociaż wspomina się o jej likwidacji. Na ścianie frontowej remizy widnieją trzy pamiątkowe tablice poświęcone rocznicom powołania Ochotniczej Straży Pożarnej: czterdziestej piątej w 1948, siedemdziesiątej piątej w 1978 i setnej w 2003 r.