Piaseczno jest liczącym niemal sześćset lat miastem położonym na południe od Warszawy. Zalążek miasta stanowił rynek zlokalizowany przy traktach biegnących do stolicy, Czerska i Błonia. Od samego początku główny plac miejski spełniał funkcje handlowe, tutaj odbywały się jarmarki i targi. Tradycja ta funkcjonowała do 1964 r., kiedy targowisko przeniesiono w nowe miejsce.
Wokół rynku powstała również pierwsza zabudowa miasta. Z czasem drewniane budynki zastąpiły murowane domy. Stało się to głównie z powodu zniszczeń, jakich doznało miasto w czasach obu wojen światowych. Jednak zachowało się w nim kilka przykładów dawnego budownictwa małomiasteczkowego. Do najciekawszych obiektów dawnego Piaseczna należy niewielki dom przy ulicy Kościelnej.
Budynek oznaczony numerem 7 pochodzi z XIX wieku, choć trudno dziś o dokładniejszą datę jego budowy. Jest to parterowy obiekt o drewnianej, pokrytej tynkiem konstrukcji i dwuspadowym dachu krytym blachą. W fasadzie od strony ulicy znajdują się dwa okna i drzwi z oryginalnymi okiennicami. Skromny dom stanowi dziś kontrast dla nowoczesnej zabudowy powstającej w Piasecznie, mieście, które staje się atrakcyjnym terenem dla krajowych i zagranicznych inwestorów.