Na warszawskiej Ochocie mieszkało w dwudziestoleciu międzywojennym, w czasie okupacji oraz po wyzwoleniu wielu ciekawych ludzi związanych z polską kulturą. Fakt ten upamiętniają tablice wmurowane w ściany budynków będących ich miejscem zamieszkania. Jedna z nich widnieje przy wejściu do domu przy ulicy Joteyki 13. Poświęcona jest małżeństwu poetów Anny Kamieńskiej - Śpiewak i Janowi Śpiewakowi.
Jan Śpiewak (1908-1967) był poetą związanym z nurtem lewicowym. Z wykształcenia polonista, swoje wiersze publikował w prasie socjalistycznej. Po pobycie w Związku Radzieckim wrócił w 1949 r. do Polski i osiadł w Warszawie. Współpracował z miesięcznikiem literackim „Współczesność”, w którym pełnił funkcję członka redakcji. Jednocześnie z własną twórczością zajmował się tłumaczeniem poezji rosyjskiej i bułgarskiej. Publikował także eseje i wspomnienia o innych poetach polskich. Jego grób znajduje się na Powązkach Wojskowych.
Anna Kamieńska – Śpiewak (1920-1986) była wszechstronną literatką. Tworzyła zarówno poezję, jak i prozę. Tłumaczyła literaturę z wielu języków, m.in. rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego oraz serbsko-chorwackiego. Poza tym udzielała się, jako krytyk literacki. Przez lata utrzymywała znajomość z księdzem Janem Twardowskim. Związana była z nurtem chrześcijańskim powojennej kultury. Jej pogrzeb poprowadził Prymas Polski kardynał Józef Glemp. Grób poetki znajduje się na Powązkach.
Tablicę pamiątkową na budynku przy ulicy Joteyki ufundowali przyjaciele, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Rada Dzielnicy Ochota.