W centrum wsi Adamowice, ok. 1 km. od drogi DW 919 relacji m. in. Rudy Wielkie-Racibórz-znajduje się kaplica przypominająca kościół i posiadająca cechy „kościelne”. Wybudowana została jako kaplica zbliżona do kościoła halowego, murowana z cegły klinkierowej, z transeptem, zamknięta pięcioboczną absydą. Przekryta jest dachem dwupołaciowym, z wyjątkiem absydy przekrytej pięcioboczną połacią dachową. Cały dach niestety pokryty jest jeszcze dachówkami eternitowymi lub azbestowo-cementowymi, co trochę może „razić oko podziwiającego” budowlę.
Od elewacji frontowej widoczna jest czworoboczna wieża zakończona piramidalnym hełmem. W jej ścianach szczytowych widoczne są zdobienia fryzem arkadowym. Podobne szczegóły architektoniczne można zauważyć na ścianach szczytowych tzw. ramion, które tworzą po bokach korpusu świątyni, transept. Otwory okienne i drzwiowe zamknięte są ostrymi łukami , nawiązującymi do epoki gotyku. W oknach prezbiterium widoczne są witraże z postaciami czterech Ewangelistów.
W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Bożej Anielskiej, przeniesiony wówczas ze starej kaplicy. Wewnątrz od strony wejścia umieszczona jest empora chóralna z drewnianą, ozdobnie wyciętą barierką. Kaplica została poświęcona przez księdza Roberta Szynawę, dnia 02.08.1934 roku.
Do jej budowy niewątpliwie przypominającej kościół i taką też funkcję pełniła przez wiele lat-przyczynili się głównie: naczelnik gminy Walenty Broża i kierownik miejscowej szkoły o nazwisku Gruszka. 22.09.1957 roku odprawiono tu uroczystą mszę z okazji odnowienia kaplicy. Podczas ówczesnej renowacji, kaplica otrzymała polichromię, namalowaną przez Rufina Gilnera z Niedobczyc ( dziś dzielnica Rybnika ). Sama uroczysta msza była połączona z obchodami 30 lat istnienia straży pożarnej w Adamowicach, stąd jej ówczesny komendant o nazwisku Kokot, przysłużył się również do odnowienia kaplicy.
Także z okazji 30 lat istnienia straży pożarnej w Adamowicach, ufundowano figurę św. Floriana, patrona m. in. straży pożarnej, Krakowa, hutników-dziś znajduje się w pobliskim kościele, wybudowanym w latach 1983-89. Obecnie kaplica pełni funkcję kaplicy przedpogrzebowej.