Konarzewo, wieś w gminie Dopiewo, wspominana jest w dokumentach z XII i XIV wieku. Wspomina się w nich o kościele ufundowanym przez właścicieli tutejszych dóbr Drogosławów.
Od XVII wieku panami na Konarzewie byli Radomiccy. Jędrzej Radomicki, starosta osiecki i wojewoda poznański, wzniósł wówczas wspaniałą barokową rezydencję otoczoną rozległym parkiem. Dziś jest ona główną, obok barokowego kościoła św. Marcina, atrakcją miejscowości. Warto jednak zwrócić także uwagę na inne ciekawostki Konarzewa.
Wśród dzisiejszej zabudowy Konarzewa stoi piękna figura św. Jana Nepomucena, która związana jest jeszcze z czasami Radomickich. Wzniesiono ją w 1745 roku naprzeciwko wjazdu do ich rezydencji. Późnobarokowa rzeźba wykonana została z piaskowca i ustawiono ją na inkrustowanym cokole. Św. Jan Nepomucen przedstawiony jest w typowej pozie z krzyżem trzymanym na ręku. Figurę poprzedza kamienne ogrodzenie z metalową, kutą furtką. Konarzewski Nepomuk należy do najciekawszych tego typu obiektów w tej części Wielkopolski.