Kłecko jest niewielkim wielkopolskim miasteczkiem położonym na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Leżące na ważnym dawniej szlaku handlowym łączącym Gniezno z Kołobrzegiem, a biegnącym przez Czarnków i Ujście. Pierwsza osada w tym miejscu powstała już w początkach IX w. Był nią obronny gród z podgrodziem.
W 1255 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie z nadania księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Miasto do XIX w. miało burzliwą historię, było niszczone i podnosiło się ze zgliszcz. W XIX w. nastąpiła stabilizacja sytuacji. Miasto zamieszkiwały wówczas trzy narodowości: polska, niemiecka i żydowska. Każda z nich miała własne świątynie i cmentarze oraz organizacje i szkoły.
Ewangelicy kłeckowscy w 1859 r. wznieśli swój nowy kościół przy dzisiejszej ulicy Dworcowej. Obok niego powstała pastorówka parafii. Neogotycka świątynia przetrwała II wojnę światową, jednak pozbawiona wiernych i wykorzystywana jako magazyn szybko niszczała. W 1973 r. zbór ostatecznie rozebrano. Dziś na jego miejscu znajduje się Urząd Miejski.
Śladem po kłeckowskich ewangelikach pozostaje wspomniany dom pastora oraz poglądowa tablica turystyczna przy jego ogrodzeniu.