Od XII w. okoliczne ziemie należały do biskupstwa płockiego. Wieś Gładczyn Szlachecki była w rękach prywatnych od XVI w. W 1845 r. majątek kupił na licytacji Piotr Łukasz Modzelewski, rewizor gubernialny i w posiadaniu jego rodziny pozostawał do r. 1939 r. W okresie międzywojennym majątek liczył 670 ha, a jego właścicielem był Marian Henryk M.
Dwór, na miejscu wcześniejszego, drewnianego, powstał w l. 1897 - 1900, jego projektantem był Bronisław Massalski. Budynek jest ceglany, parterowy z mieszkalnym poddaszem. Front dworu jest zwrócony na płn. Od płd- wsch przylega do dworu skrzydło gospodarcze, a od zach. piecioboczna sień prowadząca do kancelarii folwarcznej.
Po 1945 r. był użytkowany przez PGR. Obecnie jest pusty i niszczeje. Otoczenie bardzo zmienione - popegeerowskie bloki, zabudowania gosp. Dużo betonu i asfaltu. Tylko od płn. resztki parku krajobrazowego z XIX w. przekomponowanego w 1912 r. przez Stefana Cielichowskiego. Wiktor Modzelewski, syn ost. właściciela , żołnierz AK, został aresztowany w 1944 r. przez UB. wydany w ręce NKWD, został skazany na 20 lat łagru. wrócił do Polski w 1957 r. i wkrótce, wycieńczony zmarł. Wanda Modzelewska (prawdopodobnie żona ost. właśc. - tego nie zdołałem ustalić) , po wojnie gromadziła zbiory sztuki ludowej regionu, zorganizowala grupę hafciarek, których wyroby były nawet eksportowane. Pracowała w ,,Cepelii,, a w zespole ,,Mazowsze,, była kostiumologiem. Swoja działalnością przyczyniła się do zachowania tradycji ludowych i lokalnego rękodzieła. Zmarła w 1973 r.