Najstarszym obiektem osiedla Tarchomin Kościelny jest kościół św. Jakuba Apostoła. Gotycka świątynia powstała w 1518 r. w miejscu wcześniejszego, pochodzącego z XIV wieku drewnianego kościoła. Wieś Tarchomin leżąca nad Wisłą była miejscem częstych powodzi, dlatego kościół parafialny zbudowano na niewielkim wzniesieniu. Na cmentarz należący do parafii również wybrano jedno z pobliskich wzgórz położone przy dzisiejszej ulicy Józefa Mehoffera.
Powstanie Cmentarza Tarchomińskiego datuje się na początek XVI wieku. Być może nekropolia powstała w tym samym czasie, co nowa murowana świątynia. Początkowo niewielki cmentarz katolicki zyskał z czasem sąsiedztwo dwóch innych nekropolii: luterańskiej i polsko-katolickiej. W ostatnim półwieczu XX wieku, po przyłączeniu Tarchomina do Warszawy oraz rozwijającą się urbanizacją terenu, katolicki cmentarz wchłonął wspomniane nekropolie i dziś liczy około 2,2 ha powierzchni. Mimo, że dziś leży w granicach stolicy nadal przywodzi na myśl wiejski cmentarz.
Na Cmentarzu Tarchomińskim główne miejsce zajmuje neogotycka kaplica cmentarna wzniesiona w 1830 r. Dookoła niej oraz pomiędzy współczesnymi grobami można zobaczyć nagrobki z XIX i początku XX wieku. Po II wojnie światowej przeniesiono stąd na Powązki Wojskowe większość szczątków pochowanych tu żołnierzy polskich poległych w okolicach.