Budzyń jest dużą wsią w powiecie chodzieskim zamieszkiwaną dziś przez niemal pięć tysięcy mieszkańców. Jednak w swojej kilkusetletniej historii miejscowość w okresie od około 1458 do 1934 r. była miastem. Prawa miejskie nadał jej król Kazimierz Jagiellończyk, a ich odnowienia dokonał Władysław IV w 1641 r. W XVI w. stworzono układ urbanistyczny miasta, którego centrum stanowił długi, prostokątny rynek będący miejscem odbywających się tutaj targów. Plac ten pozostaje do dziś sercem Budzynia.
W ostatnich latach staraniem władz Gminy Budzyń dokonano rewitalizacji głównego placu, nadając mu reprezentacyjną formę. Urządzono wśród zieleni miejsca wypoczynku dla mieszkańców.
W północno-zachodniej części rynku powstał ciekawy w formie zegar słoneczny. Składa się ze smukłego gnomonu zwieńczonego ostrosłupem oraz tarczy ułożonej z wielobarwnej kostki. Tarczę zegara otaczają półkoliste pasy z kwiatami i trawą. Budzyński zegar jest niewątpliwą ciekawostką dla wielbicieli gnomoniki oraz jedną z wizytówek miejscowości.