Poznańskie Stare Miasto ukształtowane w czasach średniowiecza obiegały mury miejskie. Poza ich terenem z biegiem czasu rozwinęły się przedmieścia i osady służebne wobec stolicy Wielkopolski. Wytwarzano tutaj żywność, materiały budowlane i inne produkty niezbędne do życia mieszkańcom. Jedno z przedmieść nosiło nazwę Glinki i znajdowało się na północ od Góry Przemysła. Teren ten zajmowały głównie cegielnie oraz młyny napędzane wodami płynącej tędy Bogdanki. Właściwa urbanizacja tych terenów zaczęła się w drugiej połowie XVIII wieku, gdy ich część nabył ówczesny poznański restaurator Jan Geisler.
Na początku XIX wieku teren u podnóża Góry Przemysła nabyła rodzina Sapiehów. Wówczas to ostatecznie rozplanowano jego układ przestrzenny. Głównym elementem stał się duży, prostokątny plac targowy, który od nazwiska właścicieli nazywano Sapieżyńskim, choć oficjalnie nosił niemieckie miano Gerichitsplatz. Jego pierzeje z biegiem czasu zabudowane zostały różnej wielkości kamienicami mieszczańskimi. Jeszcze do 1875 r. w południowej części placu istniał sztuczny staw na Bogdance, który został zasypany w czasie regulacji rzeki.
Na pozyskanym terenie wzniesiono w latach 1879-1882 budynek pruskiego Sądu Nadziemskiego. Na placu od 1906 r. znajdowała się również pętla tramwajowa. Zabudowa ustalona w pierwszej połowie XX wieku uległa poważnym zniszczeniom w czasie walk o Poznań w styczniu i lutym 1945 r. Po zakończeniu działań wojennych zrezygnowano z jej odbudowy, a na zagospodarowanie ruin rozpisano konkurs. Wygrali go architekci Henryk Błaszkiewicz, Henryk Kara Leszek Klause oraz Stefan Słoiński.
Zaprojektowali typowo socrealistyczne budynki, które skromnie przyozdobili historyzującymi detalami. Odbudowa trwała w latach 1953-1956. Dziś przy Placu Sapieżyńskim, nazywającym się od 1945 r. Wielkopolskim, sąsiadują ze sobą wspomniane socjalistyczne budowle z dwoma ocalałymi przedwojennymi obiektami, budynkiem Archiwum Państwowego (Sądu Nadziemskiego) oraz kamienicą z początku XX wieku przy ulicy 23 Lutego.
Plac Wielkopolski jest do dziś jednym z głównych targowisk Poznania. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą tu zrobić zakupy spacerując pomiędzy rzędami straganów oraz odpocząć na zrewitalizowanym skwerze w północnej części placu.