Według starych map na początku XX wieku kapliczka umiejscowiona była przy typowo wiejskiej drodze prowadzącej z Dywit, dawniej Diwitten do Köslienen czyli dzisiejszych Kieźlin. Współcześnie mimo że znajduje się dalej na terytorium Dywit i ta miejscowość rości sobie do niej prawa, to jednak oficjalnie przypisuje się ją do Olsztyna i ulicy Wadąskiej.
Jest to typowa dla tych obiektów budowla neogotycka; konstrukcja prosta murowana z czerwonej cegły i nieotynkowana, jednopoziomowa przykryta dwuspadowym daszkiem, który wieńczy pięknie kuty krzyż. Kapliczka posiada trzystronne oszklone i łukowe nisze, od frontu bardzo mała wnęka z krucyfiksem, tył wieńczy nisza w kształcie dużego krzyża. Z tyłu kapliczki widnieje ręcznie namalowana data 29 – 9 2002, z pewnością odnosi się to do renowacji obiektu kiedy to pomalowano ją na czerwono i poprawiono na biało wypełnienia.
Od kilku lat kapliczka stanowi element ciągu ogrodzenia wokół nowej komunalnej nekropoli Olsztyna. Dlatego można śmiało stwierdzić iż nie jest ona zaniedbana, jej oszklone nisze dosłownie pełne są różnych elementów wotywnych. Dla wielu powracających z cmentarza kapliczka po prostu stała się przystankiem na chwilę refleksji.