Droga krajowa nr 51 praktycznie przecina wieś Dywity na pół, to bardzo ruchliwy trakt prowadzący z Olsztynka aż do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Pierwszą ulicą na którą natkniemy się przekraczając administracyjna granicę tej wsi to ulica Olsztyńska. Nawet podążając dość szybko tą drogą nie można nie zauważyć znajdującej się przy niej wysokiej klasycystycznej kapliczki, zwłaszcza że znajduje się tuż przy zakręcie i niestety przy niej trzeba trochę zwolnić.
Kapliczka w tej całej scenerii przy drodze bardzo ładnie się prezentuje zwłaszcza jest biały kolor, wymurowano ja bowiem z białej cegły a w górnej części otynkowano również na biało, czerwonej cegły użyto tylko w bardzo niskiej części bazowej. Od frontu znajduje się tylko jedna ostrołukowa przeszklona nisza z figurą Matki Bożej w środku, całość skrywa wielospadowy daszek z metalowym krzyżem. Warto zapamiętać widok tej kapliczki, gdyż następna znajdująca się przy ulicy Spółdzielczej (droga do miejscowości Różnowo) zupełnie odbiega od niej w swym wyglądzie.
Jest ona niezmiernie prosta i dlatego przez niezwykle ciekawa, a może właśnie na tym polega urok tych małych warmińskich dzieł sztuki. Kapliczkę wystawiono w stylu neogotyckim, murowana z czerwonej cegły z jedną niewielka wnęką od frontu również z figurą Matki Bożej. Ta skromna i prosta w konstrukcji budowla nie posiada żadnych zdobień ani części bazowej, i chyba na tym właśnie polega jej urok.
Wizytę w Dywitach należy zakończyć na kolonii tej wsi, a ściślej mówiąc w okolicy ulicy Polnej. Tutaj przede wszystkim natkniemy się na już zupełnie typową w kształtach kapliczkę, neogotycki styl, murowana z czerwonej cegły z wielospadowym daszkiem. Kapliczka umiejscowiona jest przy starym siedlisku, natomiast przy innym gospodarstwie będziemy bardzo niemile zaskoczeni.
W gęstych krzakach gdzie kiedyś była taka budowla dziś straszą tylko ruiny, szkoda bowiem jest ona już do nie uratowania. Jakby dla równowagi na tej samej ulicy na prywatnych posesjach wystawiono dwie współczesne kapliczki, jedna o całkiem modernistycznych kształtach druga bardzo wyraźnie nawiązujących do starych tradycji.
W różnych miejscach tej wsi a zwłaszcza przy głównej ulicy Olsztyńskiej możemy też napotkać przydrożne krzyże, równie ciekawe i różnorodne w swym wyglądzie, i podobnie jak kapliczki równie nieodłączny element tego krajobrazu.