Chyba nie było w czasach PRL-u Polaka, który nie wiedziałby, gdzie produkowano wówczas samochody. Wszyscy dobrze znali trudno osiągalne obiekty pożądania każdego Kowalskiego, pochodzące z fabryk na warszawskim Żeraniu, z Bielska-Białej czy Tychów. Bez trudu identyfikowano skróty, jakimi oznaczano te zakłady - FSO, FSM, FSC... Ale czy ktoś pamięta, co oznaczał skrót FW? Na to pytanie odpowiedzą chyba już tylko w Ornecie.
To bowiem tutaj przez dziesięciolecia PRL-u produkowano najpopularniejszy pojazd, jaki do niedawna poruszał się po polskich drogach i bezdrożach - furmankę! W orneckiej Fabryce Wozów (FW) powstawały nowoczesne modele furmanek z kołami wyposażonymi w pompowane opony, z odblaskowymi światłami i pozycyjną lampą naftową w standardzie!
Wyroby tego zakładu opanowały polski rynek, ale nie tylko. Otóż - co wydaje się dzisiaj nieprawdopodobne - pokaźne partie tych pojazdów eksportowano do Chin. W 1992 r. Fabryka Wozów ostatecznie przestała istnieć. Bracia Andrzej i Jerzy Soleccy, pracownicy fabryki, przejęli pozostały po niej majątek i uruchomili Zakład Stolarstwa Artystycznego. Wykonują meble i sprzęty będące często replikami historycznych wzorów. Produkcja ma charakter rękodzielniczy. Meble Soleckich warto zobaczyć. Cechuje je bogactwo rzeźbiarskich dekoracji wykonanych ręcznie wyłącznie z litego drewna dobrych gatunków. Ich specjalnością jest także kompleksowa snycersko-stolarska oprawa wnętrz. Dawna fabryka samochodów przekształciła się więc w bardzo ciekawe miejsce.
Zakład Stolarstwa Artystycznego
Orneta, ul. Kopernika 9D/7
tel. 055 242 45 30, 0605 558 894