Góra Stromiec (niem. Spitzberg) jest jednym z najwyższych szczytów (551 m n.p.m.) w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich. Zwraca uwagę swym oryginalnym kształtem; od strony południowej przypomina czterospadowy dach, ale gdy spojrzymy na nią od zachodniej strony, przypomina stożek wulkaniczny Ostrzycy Proboszczowickiej. Ze względu na charakterystyczny kształt jest łatwo rozpoznawalnym elementem panoramy Gór Kaczawskich.
W XIV w. na wierzchołku i zboczach Stromca prowadzono poszukiwania złota, czego dowiedziono w badaniach archeologicznych w 1993 r. Ponieważ góra jest zbudowana z górnokarbońskich margli, wapieni i piaskowców, na szczycie istniały kamieniołomy, w których pozyskiwano surowiec do budowy m.in. domów w Jeleniej Górze.
W XIX w. Stromiec stanowił jedną z głównych atrakcji turystycznych w Górach Kaczawskich. Z Jeżowa i Płoszczyny prowadziły na szczyt specjalne ścieżki. Pod koniec XIX w. zbudowano drewnianą wieżę widokową, z której była wspaniała panorama na wszystkie pasma górskie otaczające Kotlinę Jeleniogórską. Przy wieży istniała sezonowa gospoda. Po 1945 r. zagospodarowanie turystyczne zostało zniszczone, a las porastający wierzchołek przesłonił widoki.
Obecnie na Stromiec nie prowadzi żaden szlak turystyczny, stąd sporadycznie jest odwiedzany.