Kolonia robotnicza, przy dzisiejszej ulicy Teodora E. Kalidego w Chorzowie jest jedną z najstarszych kolonii w mieście. Wybudowano ją pod koniec XVIII i w początkach XIX wieku, dla pracowników ówcześnie budowanej „Królewskiej Huty” ( pierwszy spust surówki 25.10.1802 r. ), z inicjatywy hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena. Kolonia właściwie stała się zalążkiem późniejszego miasta Chorzowa, a wcześniej miejscowości Królewska Huta ( od miejscowego zakładu produkcyjnego ) a od ok. 1868 roku miasta pod tą samą nazwą.
Dziś z dawnej i zapomnianej kolonii robotniczej pozostało kilka parterowych domów, przekrytych dwupołaciowymi dachami i wartych przyjrzeniu się wystających końców krokwi z bocznych ścian szczytowych.
Jednym wyróżniającym się budynkiem na terenie dawnej kolonii, jest budowla narożna, widoczna od ul. Karola Miarki Seniora, zbudowana na zbliżonym planie litery „U” ( trudno to z pewnością stwierdzić, gdyż jest bryła jest zasłonięta przez ogrodzenie do ok. 1/3 wysokości ). W budynku tym, pod nr 1, w dniu 08.02.1801 roku na świat przyszedł późniejszy znany górnośląski rzeźbiarz i modelarz, Theodor Erdmann Kalide, którego rzeźby jeszcze można spotkać na terenie wschodniego Górnego Śląska. Jednak sama postać, to już inna historia.....