Ulica Jagielońska należy do jednych z najdłuższych ulic Olsztyna. Przebiega idealnie przez środek dzielnicy Zatorze i kończy się we wciąż przybliżającej się do miasta miejscowości Wadąg. Jeszcze na początku XX w. teren, przez który przebiegała Wadanger Str., czyli właśnie ulica Wadąska, określano jako pustkowie a dawny Olsztyn kończył się na wysokości obecnej ul. Mieczysława Niedziałkowskiego. Stan ten zmienił się ok. 1905 r. kiedy to zaplanowano przy tej ulicy wybudowanie kolejnych budynków koszarowych.
Trzeba nadmienić, iż w owym czasie Allenstein nazywano Kasernopolis czyli Miasto koszar albo Soldatenstadt (Miasto żołnierzy) i nie było w tym przesady, gdyż w 1912 r. w liczbie 35 432 mieszkańców aż 5 421 było wojskowymi. W następnym roku garnizon powiększył się jeszcze o 1500 żołnierzy. Prace nad budową nowych obiektów koszarowych przy wspomnianej ulicy ukończono na przełomie lat 1913-14. Wprowadził się tam 151 Pułk Piechoty, znalazło się również miejsce dla rodzin podoficerów zawodowych, były też stajnie, remiza oraz blok sztabowy. Podczas I wojny światowej w koszarach umieszczono 18 Rezerwowy Pułk Piechoty. Prawdopodobnie stacjonował tu także batalion karabinów maszynowych którego żołnierze stanowili obsadę stacjonujących pod Dywitami sterowców.
Po ostatniej wojnie większość obiektów nadal spełniała funkcje koszarowe, poza budynkiem znajdującym się po lewej stronie ulicy, który od 1946 r. przeznaczono na potrzeby szkolnictwa. Ten dokładnie gmach, znakomicie wyeksponowany po gruntownym remoncie, nadal możemy podziwiać dzisiaj jako przykład pruskiego budownictwa gdyż pozostałe zostały skryte w cieniu nowego osiedla mieszkalnego.
W latach 1946-98 mieściło się w nim Technikum Gastronomiczne, potem właścicielem została Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii, dzięki której dokonano przywrócenia dawnych koszar do - w pewnym sensie - namiastki pierwotnego blasku. Ta imponująca swoją wielkością dwukondygnacyjna budowla z zagospodarowanym poddaszem, w 1988 r. została wpisana do rejestru zabytków.