Przy drodze z Gozdowic do Starych Łysogórek stoi charakterystyczna kamienna „Ściana chwały” poświęcona żołnierzom I Armii Wojska Polskiego. Umieszczono na niej mapę Polski z zaznaczonym szlakiem bojowym tej armii oraz jednoznaczny napis „ Chwała bohaterom I Armii WP”. Warto zatrzymać się przy niej na chwilę a potem udać się na krótki spacer w kierunku znajdującej się za pomnikiem Odry.
Za „plecami” kamiennej ściany urządzono nieduży leśny parking ale bita droga prowadzi jeszcze odrobinę dalej – do miejsca historycznego punktu obserwacyjnego WP z okresu forsowania Odry. Zaaranżowano tam zbudowany z drewnianych bali i desek „bunkier” (chociaż z bunkrem nie ma nic wspólnego, tak brzmi jego zwyczajowa nazwa). Do wnętrza można wejść przez wydrążony w nasypie ciasny, obudowany deskami tunel lub – prościej – od czoła budowli. W kwietniu 1945 r. obserwowano stąd ruchy wojsk nieprzyjacielskich, dziś spełnia rolę punktu widokowego z historią w tle, ale to jeszcze nie wszystkie walory tego miejsca.
Na nadodrzańskim stoku pod Gozdowicami Nadleśnictwo Mieszkowice utworzyło użytek ekologiczny o nawie „Murawa Ostnicowa”. Ma 0,95 ha powierzchni i chroni wspaniałe, ciepłolubne ostnice piaskowe, zagorzałki żółte, turzyce delikatne (wpisane do Czerwonej Księgi Roślin Zagrożonych) oraz wiele innych kserotermicznych roślin. Występują tu także objęte ścisłą ochroną gatunkową – maleńki pajączek o sympatycznej nazwie gryziel stepowy i prowadzący nocny tryb życia ślimak żeberkowany. W dodatku panorama roztacza się stąd wspaniała.
Warto wiedzieć: W dniach 14-20 kwietnia 1945 Gozdowice stanowiły jedno z dwóch miejsc forsowania Odry przez żołnierzy I Armii WP. Polscy saperzy zbudowali tutaj most pontonowy. Dziś w budynku będącym wówczas siedzibą dowódcy sztabu znajduje się Muzeum Wosk Inżynieryjnych I Armii WP a dawna „Droga Armii” zwana też „Drogą Śmierci” prowadzi do pierwszego polsko-niemieckiego promowego przejścia granicznego .