Potoccy, właściciele Wilanowa i dóbr z nim związanych, należeli do najzamożniejszych polskich rodzin w XIX-wiecznej Polsce. Swoją pozycję zawdzięczali nie tylko dziedzicznemu majątkowi, ale także doskonale funkcjonującej administracji dbającej o jego powiększanie. Za bieżący nadzór nad sprawami gospodarczymi odpowiadała instytucja nosząca nazwę Komisariatu Wilanowskiego. Kierował nim zatrudniony przez Potockich rządca wspomagany pracą wyspecjalizowanych pracowników. Siedzibą Komisariatu był budynek usytuowany na terenie folwarku wilanowskiego, dziś znajdujący się przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego.
Budynek Komisariatu Wilanowskiego zbudowano w drugiej połowie XVIII w. jako siedzibę rządcy majątku. Wraz z rozwojem Wilanowa i jego dóbr oraz powołaniem instytucji zarządczej Potoccy w XIX w. dokonali rozbudowy obiektu. Zachowano jednak styl XVIII-wiecznego dworu polskiego z łamanym dachem. Parterowy budynek posiada dodatkową mieszkalną kondygnację w partii poddasza. Dziś pełni funkcje mieszkalne.
Budynek Komisariatu Wilanowskiego jest zabytkiem ujętym w rejestrze NID w lutym 1973 r. decyzją 693/14 (numer w ewidencji 624975).