Przy dość ruchliwej drodze DW 925 relacji Bytom-Rybnik, w małej miejscowości Przegędza, na terenie miejscowej szkoły, w otoczeniu akacji znajduje się kapliczka słupowa datowana na 1928 rok. Została osadzona na płaskiej podstawie, a składa się jakby z dwóch części. Trzy czwarte kapliczki to wysoki “korpus” małej budowli, wzniesiony na planie sześciokąta, a druga część (1/4 kapliczki) to część górna, wzniesiona na planie kwadratu i z tzw. ściętymi narożnikami. Kapliczkę na dwie wyżej wymienione części dzieli tzw. gzyms opaskowy.
W dolnej części kapliczki, na elewacji frontowej znajduje się bruzda, w której stoi figura Pana Jezusa z Najświętszym Sercem. Pod bruzdą, zamkniętą szklaną szybką zamontowana jest płyta z nazwiskami poległych mieszkańców Przegędzy na frontach I wojny światowej, a poniżej wypisane są trzy nazwiska mieszkańców poległych w powstaniach śląskich, w latach 1919-21. W części górnej kapliczki widoczne jest Oko Opatrzności.
Kapliczka przekryta jest dwupołaciowym daszkiem pokrytym dachówką ceramiczną. Na kalenicy dachu osadzony jest metalowy krzyż. Kapliczka jest otynkowana, podczas niedawnej jej renowacji pomalowana na biało (przypuszczalnie farbą elewacyjną). Otoczenie kapliczki tworzą korona akacji i posadzona z boku tuja.