Kapliczka została wybudowana w I poł. XIX wieku i zlokalizowana jest na skrzyżowaniu ulic Księdza Adolfa Pojdy i Czereśniowej. Jest to budowla murowana, otynkowana, pomalowana na kolor żółty, przekryta dwupołaciowym dachem pokrytym drewnianym gontem. Zamknięta jest półokrągłą absydą i nie posiada na kalenicy wieżyczki na sygnaturkę, jak to jest spotykane w większości kapliczek przydrożnych. Elewacja frontowa, podobnie jak elewacje boczne posiada w narożnikach pilastry lekko wysunięte przed lico muru.
W elewacji frontowej widoczny jest lekko wysunięty ryzalit, w którym osadzono dwuskrzydłową stolarkę drzwiową, prześwitującą między szczeblami, mniej więcej w połowie swej wysokości. Otwór drzwiowy, podobnie jak otwory okienne w elewacjach bocznych zwieńczony jest półokrągłym łukiem. Między ścianką szczytową a “korpusem” kapliczki zaakcentowany jest gzyms opaskowy, który tworzy jakby podstawę między okapem a połaciami dachu. Od strony frontowej gzyms chroni daszek pokryty drewnianym gontem.
Ścianka szczytowa zdobiona jest ceglanymi esownicami. Jej szczyt wieńczy trójlistny krzyż. Na środku ścianki szczytowej, w bruździe umieszczono coś w rodzaju “zdobionej rozety”, lecz nie jest to okno. Wewnątrz znajduje się figura św. Jana Nepomucena, wyrzeźbiona w kamieniu, datowana na I połowę XIX wieku. Rzeźba stoi na postumencie przykrytym błękitnym płótnem a na bocznej, lewej ścianie wisi drewniany krzyż z Ukrzyżowanym. I jest to jedyne wyposażenie kapliczki.
Kapliczkę dwukrotnie remontowano, w 1998 I 2005 roku. 01.09.1939 roku, podczas obrony na linii Rybnik-Żory, w okolicach kapliczki poległ żołnierz Wojska Polskiego pochodzący z okolic Gorlic (niektóre źródła podają, że z samych Gorlic ), Adam Zając. Jego grób znajduje się na starym cmentarzu.