Polana Opaleń to piękne miejsce rekreacyjno-piknikowe w obrębie Puszczy Kampinoskiej, położone niedaleko Warszawy, ok. 1,5 km od Wólki Węglowej. Z Warszawy jest tam bardzo dobry, łatwy i szybki dojazd - kilka przystanków autobusem linii 110 z Żoliborza (ok. 20 minut). Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się 12 polan wypoczynkowych, wyznaczonych i urządzonych przez Dyrekcję KPN. Opaleń to jedno z najrozleglejszych i najładniejszych miejsc tego typu w Kampinosie.
Polana nosi imię Honorowych Dawców Krwi, ale nikt chyba nie używa tej nazwy. Tradycyjna nazwa: Opaleń, wywodzi się od uroczyska w tym rejonie. Wokół polany prowadzi szlak dydaktyczny długości 3,5 km, z licznymi tablicami informującymi o florze, faunie i historii Puszczy Kampinoskiej. Do polany dochodzą też 2 puszczańskie turystyczne szlaki piesze i jeden rowerowy.
Otoczenie polany stanowi wysoki las mieszany, z dość gęstym poszyciem, z przewagą drzew liściastych (głównie kilkudziesięcioletnie brzozy i dęby). Toteż najpiękniej miejsce to wygląda jesienią. Warto jeszcze wspomnieć, że okolice Polany Opaleń to najwyżej położone tereny Puszczy Kampinoskiej - tu znajduje się najwyższy punkt Puszczy: 105,9 m n.p.m. Wokół polany ustawiono liczne mniejsze wiaty i jedną większą, mogącą pomieścić nawet kilkadziesiąt osób. Wszystkie wiaty wyposażone są w stoły i ławy. Przy tej największej urządzono miejsce na ognisko, nawet z rusztem do grillowania, z których można korzystać po uzyskaniu zgody Dyrekcji KPN.
Polana Opaleń to jedno z miejsc w Puszczy, gdzie używanie otwartego ognia jest dopuszczane przez cały rok, oczywiście z wyłączeniem okresów szczególnego zagrożenia pożarowego. Oprócz wiat jest jeszcze duży, wydzielony plac zabaw dla dzieci z różnymi urządzeniami (huśtawki, zjeżdżalnia itp.). Pomyślano też o toalecie typu toy-toy (niestety tylko jedna i bez wody). Opaleń jest idealnym miejscem na odpoczynek, zakończenie rajdu czy zwykłego spaceru. Jej bliskie położenie w stosunku do miasta sprawia, że jest bardzo popularna wśród warszawiaków, tym bardziej, że niedaleko, ok. 1 km od polany, na obrzeżu Puszczy, usytuowano parking, przy końcu drogi asfaltowanej (jeden z 21 parkingów w obrębie Kampinoskiego Parku Narodowego). Latem i w pogodne, ciepłe weekendy w ciągu roku, trudno znaleźć po południu miejsce pod wiatą.