Łazienki Królewskie od czasu ich powstania w drugiej połowie XVIII stulecia należą do reprezentacyjnych miejsc Warszawy. Zaprojektowany kompleks pałacowo-parkowy na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez znakomitych ówczesnych architektów Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha łączył w sobie różne style i rozwiązania zaczerpnięte z różnych kultur. Wśród nich znalazło się wiele detali orientalnych, których wielbicielem pozostawał ostatni polski władca.
Ogród Chiński zaprojektował Jan Chrystian Kamsetzer. Jego głównymi budowlami były Most i Brama Chińska oraz Aleja Chińska biegnąca z Warszawy w kierunku Wilanowa (dziś aleja od Agrykoli do ulicy Gagarina). Elementy Ogrodu Chińskiego zostały zlikwidowane z polecenia wielkiego księcia Konstantego Romanowa w latach 20. XIX w.
W 2012 r. rozpoczęta została rewitalizacja Alei Chińskiej. W tym samym czasie odkryto pozostałości Mostu Chińskiego. W ich pobliżu na bazie płynącego strumyka postanowiono zbudować nowy Ogród Chiński. Ogólny projekt opracowali architekci krajobrazu Edward i Paweł Bartmanowie. Centrum założenia stał się niewielki staw spiętrzony na strumieniu. Przy nim ustawiono budowle wykonane przez rzemieślników w Chinach, a podarowane przez pekińskie Muzeum Księcia Gonga. Na brzegach stawu stanęły drewniane pawilon i altana pokryte polichromiami, kamienny mostek oraz latarnie. Wejścia na teren ogrodu strzegą kamienne lwy.
Ogród Chiński otwarto w 2014 r. w chińskie Święto Zakochanych przypadające w dniu 2 sierpnia. Nowa atrakcja oraz lampiony przy alei tworzą prawdziwie chiński klimat w stolicy Polski.