Budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego powstawał w czasie II wojny światowej jako gmach dla najwyższych władz miejskich. Gigantyczny obiekt położony tuż nad brzegiem Odry jest jedną z największych wrocławskich pamiątek po rządach nazistów.
Jego historia sięga 1927 roku, kiedy to ogłoszono konkurs na budowę siedziby magistratu. Wówczas wybrano projekt zdobywców II nagrody – Alexandra Müllera i Ferdinanda Schmidta. Z powodów finansowych budowa nie została rozpoczęta. Do pomysłu budowy wrócono kilka lat później. Jego projektantem był Feliks Bräuler, który udoskonalił poprzednie plany budowy obiektu. Prowizoryczna budowa zakończona została w 1945 roku.
Po wojnie obiekt odbudowywano i otynkowano. W latach pięćdziesiątych XX wieku stał się siedzibą władz wojewódzkich. Jest to trzykondygnacyjny budynek składający się z sześciu skrzydeł, kryty dwuspadowym dachem. Jego powierzchnia całkowita wynosi ponad 26 tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się w nim 800 gabinetów, różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze i piwnice.