Kościół w Łaziskach Średnich został wybudowany w roku 1938, ale w stanie surowym- którego projekt wykonał architekt o nazwisku Gambiec. Budowę świątyni ukończono w roku 1939. I był to rok, można powiedzieć, dość pechowy, gdyż w dniu 1 może 2 września 1939 roku, budowla została poważnie uszkodzona od uderzenia pocisku artyleryjskiego. Zostały wtedy zniszczone: fasada główna, dach, sufity, mury wewnętrzne i ołtarze.
Świątynia odbudowano w 1940 roku, a 25 grudnia tegoż roku poświęcono. Budowlę postawiono w stylu funkcjonalistycznym, z cegły pełnej. Bryła świątyni otrzymała dach o konstrukcji krokwiowo-płatwiowej. Została zamknięta prezbiterium wykonanym w żelbecie, podobnie jak przedsionki i piwnice. W 1950 roku poświęcono nowy ołtarz, który przedstawiał wyobrażenie Boga Ojca, Ducha Świętego i chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan, a także scenę nauczania ludzi przez św. Jana Chrzciciela i scenę jego śmierci przez ścięcie. Rzeźby w ołtarzach wykonali: Franciszek Baranowski i Jan Feluwof z Bydgoszczy.
W świątyni znajdują się obrazy wykonane przez łaziskiego malarza o nazwisku Golda. W 1954 roku poświęcono 5 dzwonów: Matkę Bożą Częstochowską, Ścięcie św. Jana Chrzciciela, św. Antoniego, św. Stanisława Kostkę oraz św. Barbarę. W latach 1986-87 artysta o nazwisku Owen z Bytomia namalował obraz ze sceną “Chrztu Chrystusa”, który został umieszczony w ołtarzu głównym. W 2006 roku, po odnowieniu, wróciły płaskorzeźby, zdobiące od 1950 roku ołtarz główny-wykonane przez Franciszka Baranowskiego i Jana Feluwofa, zaś firma G. i J. Bojdoł wykonała z granitu zupełnie nowy ołtarz, który poświęcono w 2006 roku.
Elewacja frontowa kościoła posiada kolumnadę, przez którą wchodzi się do wnętrza budowli, a przy tym jest przekryta płaskim daszkiem. Po prawej stronie dobudowano strzelistą wieżę na rzucie koła, przypominającą trochę latarnię morską.... W ścianie szczytowej, od frontu, widoczna jest zwykle rozeta, a w tym wypadku jest to koło, być może nawiązujące do koła z szybu kopalnianego, gdyż w Łaziskach Średnich znajduje się kopalnia węgla kamiennego ''Bolesław Śmiały”. Nad kołem widoczny jest krzyż. Elewacje boczne posiadają wysokie okna, wypełnione witrażami. Bryła zamknięta jest półokrągłą absydą, wokół której dobudowano po bokach półokrągłe kaplice boczne.