Złotoryjska starówka to ciekawy zakątek miasta. Interesujący jest jej układ urbanistyczny z rynkiem, placami i uliczkami z ciekawą zabudową z minionych wieków. Jednym z jej fragmentów jest Plac Niepodległości, który do 1945 r. nazywał się w języku niemieckim Trozendorfplatz. Tę nazwę nosił od nazwiska Valentina Trozendorfa, rektora tutejszej, cenionej szkoły w pierwszej połowie XVI wieku.
Przy placu tym od XIII do XIX wieku swoją komandorię mieli joannici. Na odebranym im po kasacie zakonu terenie powstała na początku XX wieku szkoła ewangelicka. Budowę ludowej szkoły ewangelickiej (niem. Evangelische Volksschule) ukończono w 1907 r. Trzykondygnacyjny gmach otrzymał neogotycką formę. Jego elewacje wykonano z klinkierowej cegły i uzupełniono partiami tynku.
Budynek służył dzieciom ewangelików do 1945 r. Po ich wysiedleniu i przybyciu do Złotoryi polskich osadników uruchomiono tu szkołę podstawową dziś noszącą nr 1. W latach 1968-1972 szkołę nadbudowano co zniekształciło pierwotną jej architekturę.