Oglądając historyczne fotografie i pocztówki ukazujące Stary Rynek w Środzie Wielkopolskiej, możemy zobaczyć jak ten główny plac miasta wyglądał w XIX i pierwszej połowie XX w. Jednym z obiektów, które zwracają uwagę jest duża kapliczka stojąca u wylotu ulicy św. Wawrzyńca.
Kapliczkę tę poświęcono Najświętszej Marii Pannie. Trudno określić dokładną datę jej fundacji, po wyglądzie można sądzić, że stanęła na rynku w XVIII lub XIX wieku. Materiały, z których ją wykonano okazały się na tyle nietrwałe, że osobliwy pomnik rozebrano około 1930 r. W latach 2010-2011 Stary Rynek w Środzie Wielkopolskiej przechodził gruntowną rewitalizację. Usunięto z niego wszystkie elementy łącznie z pomnikiem 700-lecia miasta. Ułożono nową nawierzchnię oraz zainstalowano elementy małej architektury.
Pytani o wizualizację placu mieszkańcy miasta wybrali powrót do tradycji, czyli zrekonstruowania figury Matki Boskiej i towarzyszącej je w przeciwnym rogu postaci św. Wawrzyńca. Projekt rzeźby wykonał średzianin Adam Wójkiewicz. Po ponad 80 latach, w 2012 r. figurę odsłonięto i poświęcono uroczyście po raz drugi.