Na rogu ulic Sławkowskiej i Pijarskiej w Krakowie stoi niewielki budynek zwany „pałacykiem Epsteinów”. Był własnością Leona Epsteina, żydowskiego przemysłowca. Epsteinowie posiadali okazały zamek w Pilicy gdzie 2 sierpnia 1875 roku przyszła na świat Magdalena Maria Epstein, późniejsza prekursorka zawodowego pielęgniarstwa w Polsce. W Pilicy spędziła swe pierwsze lata dzieciństwa .W wyniku krachu finansowego jej ojciec stracił większość majątku i rodzina przeniosła się do Krakowa do zakupionego pałacyku przy ul.Sławkowskiej. W domu tym Maria otrzymała staranne wychowanie poparte głęboką religijnością i patriotyzmem.
Pałacyk stał się popularnym salonem elity miasta. Spotykała się tu arystokracja, mieszczaństwo, przemysłowcy, ziemianie, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego i bohema z Krakowa. W wieku 18 lat Maria wstąpiła do filantropijnego Stowarzyszenia Panien Ekonomek św. Wincentego a Paulo . W wyniku przedwczesnej śmierci rodziców pozostała sama wraz ze służbą. Pod wpływem Anny Rydlówny, siostry poety Lucjana, (Haneczki z Wesela Wyspiańskiego) poświęciła się całkowicie pracy społecznej i charytatywnej. Zorganizowała zakład ambulatoryjny w pomieszczeniach klasztoru Sióstr Miłosierdzia i w 1910 roku utworzyła Szkołę Pielęgniarek Zawodowych Stowarzyszenia Pań Ekonomek. Odbyła podróż naukową po szkołach i klinikach państw Europy Zachodniej dzięki czemu uzyskała patent dyplomowanej pielęgniarki i została dyrektorką szkoły.
W 1924 roku doprowadziła do umowy między Fundacją Rockefellera a Uniwersytetem Jagiellońskim w wyniku której powstała w Krakowie Uniwersytecka Szkoła Pielęgniarek, zwana później Uniwersytecką Szkołą Pielęgniarek i Higienistek. Z powodów zdrowotnych w marcu 1931 roku, wstąpiła do klasztoru mniszek dominikańskich w Krakowie na Gródku gdzie przebywała do czasu śmierci 6 września 1947 roku. Pochowana została w krypcie zakonnej na cmentarzu Rakowickim. O tych doniosłych osiągnięciach Siostry Magdaleny Marii Epstein przypomina niewielka tablica pamiątkowa na ścianie pałacyku przy Sławkowskiej.