Powstanie Wielkopolskie przyniosło Wielkopolsce wolność po latach pruskiego zaboru. Było powszechnym zrywem jej mieszkańców, którzy w krótkim czasie potrafili zorganizować się w regularne oddziały bojowe. W walkach z niemieckimi wojskami poległo wielu powstańców. Po kilku miesiącach żołnierze z Wielkopolski wzięli udział w wojnie przeciwko bolszewickim najeźdźcom. I znów wielu z nich poświęciło w niej swoje życie. Dziś na wielu cmentarzach, w wielu miejscowościach Wielkopolski znajdują się kwatery poległych w powstańczym zrywie. Tutaj też spotkać można niezliczone groby zmarłych uczestników powstania. Niezmiennie pozostają otoczone właściwą czcią i opieką.
Na wolsztyńskim cmentarzu parafialnym znajduje się grób rodziny Kaczmarków. Wyróżnia go niezwykły nagrobek z rzeźbą leżącego poległego żołnierza. Spoczywa tutaj powstaniec wielkopolski, plutonowy Franciszek Kaczmarek. Poległ podczas walk o Grodno w czasie wojny z bolszewikami w dniu 23 września 1920 r. Mając wówczas niespełna 20 lat dowodził plutonem 8 kompanii 101 pułku piechoty rezerwy.
Obok Franciszka spoczął jego brat Władysław, także powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny z Rosją Sowiecką i II wojny światowej. Podpułkownik Władysław Kaczmarek odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych zmarł na emigracji w Londynie w 1964 r.