1 września 1939 r. hitlerowska III Rzesza rozpoczęła inwazję na Polskę. W szybkim tempie lepiej uzbrojone niemieckie armie opanowały Polskę. Od tego czasu rozpoczęło się prawie sześć lat okrutnej okupacji. W jej czasie Niemcy będący w amoku nazistowskiej propagandy dopuścili się niespotykanych wcześniej mordów na ludności polskiej. Przeciwko Polakom wystąpili często ich wieloletni, niemieccy sąsiedzi. Z ich inicjatywy oprawcy z SS i Wehrmachtu rozstrzelali czołowych przedstawicieli polskich społeczności.
Szczególne nasilenie tych działań miało miejsce w Wielkopolsce. Tutaj w pierwszych miesiącach okupacji nastąpiły masowe aresztowania, sfingowane procesy i pokazowe egzekucje. Oprócz nich skrytobójczo mordowano aresztowanych w różnych miejscach, gdzie grzebano ich zwłoki w zbiorowych grobach. Szczątki pomordowanych ekshumowano po wojnie i przeniesiono na cmentarze.
W czasie okupacji Niemcy dokonali na Ziemi Wolsztyńskiej kilku zbrodni mordując jej mieszkańców i grzebiąc ich ciała w okolicznych lasach. W miejscach zapamiętanych przez leśników i mieszkańców dokonano w latach 1945-1946 ekshumacji, a wydobyte szczątki złożono we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym. Ustawiono na niej krzyż, a po pewnym czasie pomnik.
Obelisk ma formę płyty z płaskorzeźbą kobiety z przepaską na oczach. Podtrzymuje ona martwego mężczyznę. W miejscu tym w 1989 r. złożono urnę z ziemią z Katynia, gdzie zamordowano żołnierzy i policjantów pochodzących z tej części Wielkopolski.