Czas zaborów i pierwsza połowa XX wieku to dla Polaków okres walki o odzyskanie niepodległości, jej obrona oraz o wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji. Zrywy powstańcze i wojny przyniosły wiele ofiar, których szczątki spoczęły na licznych cmentarzach rozsianych po całym kraju i poza jego granicami. Dziś cmentarze i kwatery wojenne są świadectwem ofiary złożonej przez polskich żołnierzy dla zachowania narodowej wolności i tożsamości. Dzięki tym miejscom następne pokolenia pamiętają o trudnej i tragicznej przeszłości.
Swoją wojenną kwaterę ma także Wolsztyn. Znajduje się ona na parafialnym cmentarzu i oznaczona jest numerem 26. Spoczywają tutaj powstańcy wielkopolscy, żołnierze Wojska Polskiego, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej oraz zmarli w działającym w Wolsztynie w latach 1919- 1921 szpitalu wojskowym.
Kwatera została poddana w ostatnich latach rewitalizacji. Na grobach ustawiono granitowe krzyże z tabliczkami z nazwiskami spoczywających tutaj żołnierzy. Przy cmentarnej alejce znajduje się tablica informująca o kwaterze. W głębi kwatery stoi metalowy krzyż.