Chotcza to niewielka wieś na lewym brzegu Wisły. Przez miejscowość przebiega bardzo malownicza trasa turystyczna z Józefowa n/Wisłą do Janowca i Kazimierza Dolnego. Na skraju Chotczy znajduje się ceglany kościół pw. Świętej Trójcy o burzliwej historii.
Parafię powołano przed 1325 rokiem w początkowym okresie intensywnej kolonizacji dawnej Puszczy Sandomierskiej. Pierwszy kościół, który istniał już w 1440 roku spłoną w roku 1743. Rok później dzierżawca Chotczy - Kazimierz Wykowski wybudował kolejny drewniany kościół ale w miejscu innym, bliżej Wisły. Ten kościół również nie miał „szczęścia”, bowiem spłonął doszczętnie od pioruna 4 sierpnia 1906 roku.
Kolejna kaplica wzniesiona na miejscu świątyni „przy Wiśle" stanowiła przez wiele lat kościół tymczasowy i w tym czasie proboszcz parafii w Chotczy zalał betonem fundamenty pod nową świątynię w stylu romańskim, według projektu Rudolfa Mejera. Ta budowa rozpoczęła się w 1907 roku i znowu nie obyło się bez komplikacji. Część nowych murów została zniszczona w czasie I wojny światowej a budowa w kolejnych latach ciągnęła się z mozołem ze względu na zubożenie parafian.
Druga wojna światowa również odcisnęła swe piętno na niedokończonej świątyni i dopiero w latach 1974-1976 dokończono budowy staraniem ks. Stanisława Madeja. Kościół został konsekrowany 2 października 1982 roku. Oglądając mury kościoła zauważymy kolejne etapy budowy i nieusunięte ślady wojennych zniszczeń.