W latach 20 ubiegłego wieku pomniki poświęcone poległym podczas I wojny światowej można było spotkać niemal w każdej większej wsi parafialnej czy miasteczku ówczesnych Prus Wschodnich. Przybierały one różną formę, czasami były to wolno stojące kolumny lub obeliski a nierzadko były to po prostu pamiątkowe tablice wmurowane w kamień lub w ścianę. Takie elementy z reguły stawiano w pobliżu lokalnego kościoła albo centralnego placu.
Był to z jednej strony i przede wszystkim przejaw pamięci o poległych Warmiakach i Mazurach, ale była to także manifestacja mająca na celu wzmocnienie niemieckiego patriotyzmu. Dlatego też większość takich wojennych pamiątek została zniszczona po 1945 r. W dobrym stanie do naszych czasów dotrwało niewiele.
Pomnik w Brąswałdzie jest nadal w dobrej kondycji, usytuowany jest w pobliżu kościoła ale całkowicie na terenie prywatnym. Podstawa szersza od reszty wykonana jest z ciosanych kamieni, górna część to granitowe tablice które prócz epitafium zawierają bardzo czytelny spis poległych mieszkańców. Z wyrytej na pomniku treści wynika iż jest on poświęcony poległym żołnierzom i zarazem mieszkańcom wsi: Bukwałd (Gross Buchwalde), Spręcowo (Spiegelberg), Dywity (Diwitten), Brąswałd (Braunswalde), Kainy (Kainen), Wopy (Woppen), Barkweda (Bergfriede), czyli wszystkich miejscowości okalających kiedyś i obecnie wieś Brąswałd.
Pomimo lokalizacji tego pomnika na ogrodzonym terenie to jest on bardzo dobrze wyeksponowany, a może właśnie dlatego do tej pory jest w tak dobrym stanie i nadal może przypominać o dawnych wydarzeniach.