Wieleń leżący na obu brzegach Noteci to miasto o długiej i ciekawej historii. Przez wieki był też miejscem obcowania głównych nacji zamieszkujących te tereny, Polaków i Niemców. Dzięki nim w mieście dominowały dwa odłamy chrześcijaństwa, katolicyzm i protestantyzm. Oba wyznania miały tu spore grupy wiernych, którzy do dyspozycji mieli świątynie oraz nekropolie, na których spoczywali po śmierci.
Dziś Wieleń jest zamieszkują głównie katolicy. Po ewangelikach pozostały jedynie pamiątki. Jedną z tych pamiątek jest cmentarz przy ulicy Dworcowej założony w XIX wieku. Nekropolia przez powojenne lata uległa niestety znacznej degradacji. Jej teren zarósł samosiejkami drzew. Pomiędzy nimi można dostrzec pozostałości nagrobków. Przez cmentarz wiedzie sędziwa, zabytkowa aleja lipowa biegnąca od ulicy Dworcowej w kierunku ulicy Drawskiej. Nekropolię otacza oryginalny mur z bramami.
Cmentarz ewangelicki przy ulicy Drawskiej został wpisany do rejestru zabytków 13 marca 1989 r. decyzją A-595. Nosi w ewidencji NID identyfikator 649965.