W wyniku rozbiorów Polski Wieleń nad Notecią na ponad 120 lat dostał się pod pruską władzę. Przez ten czas funkcjonował z niemiecką nazwą Filehne, a jego polscy mieszkańcy zmagali się z nasilającą się germanizacją. Poza tymi złymi doświadczeniami, w czasach pruskich miasto rozwijało się stosunkowo dobrze. Zawdzięczało to regulacji drogi wodnej, która połączyła Odrę z Wisłą, oraz budowie linii kolejowej z Kostrzyna nad Odrą do Tczewa i dalej do Królewca.
Filehne nobilitowane zostało w 1887 r. do rangi powiatu. Dla landrata i nowych urzędników zbudowano wówczas kilka budynków, które dziś należą do ciekawostek miasta nad Notecią. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Wieleń przestał być miastem powiatowym i jego rozwój nie był już taki dynamiczny. Dziś miasto jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy.
Wśród wspomnianych obiektów powstałych w Wieleniu w okresie bycia miastem powiatowym, jest jeden z dwóch budynków urzędu rejonowego (niem. Distriks Amt). Zbudowany został w końcu XIX wieku przy dawnym trakcie do Drawska na terenie majątku Ostrowo. Nawiązujący do baroku piętrowy budynek nakryto wysokimi, wielopołaciowymi dachami. Charakterystyczna jest wieża w północnej elewacji mieszcząca klatkę schodową. Wieńczy ją łamany dach polski. Budynek po opuszczeniu go przez urzędników mieści mieszkania. Dawny Distrikts Amt jest zabytkiem o znaczniu lokalnym.