Zielona Góra, pięknie położone na wzgórzach miasto nie ucierpiało zbytnio w czasie ofensywy radzieckiej w 1945 r. Oddane bez walki zachowało wiele z zabytków swojej przeszłości. Mimo powojennych zaniedbań, przez które mające pecha obiekty musiano rozebrać, nadal można podziwiać ciekawe budynki. Interesująca pod tym względem jest zielonogórska starówka ze Starym Rynkiem będącym jej sercem.
Zabudowa Starego Rynku wielokrotnie była niszczona przez nawiedzające Zieloną Górę pożary. Za każdym razem na fundamentach spalonych kamienic wznoszono nowe. Najstarsze domy pochodzą z XVIII wieku i znajdują się we wschodniej pierzei rynkowej. Pozostała zabudowa pochodzi z XIX i początków XX wieku. Rozebrane po wojnie kamienice zastąpiły współczesne budynki. Większość z kamienic ma natomiast XVII-XVIII wieczne fundamenty i piwnice.
Na początku XX wieku miał miejsce pożar, który objął kamienice południowej części zachodniej pierzei. Jednym ze zniszczonych domów był obiekt o dzisiejszym numerze 24. W 1903 r. w jego miejscu powstała jedna z najładniejszych kamienic starówki. Dwupiętrowy, trzyosiowy budynek otrzymał secesyjną fasadę nawiązującą do form renesansowych. Wzrok przechodnia przyciąga bogaty szczyt oraz kamienne, rzeźbione balkony z atlantami. Kamienica przy Starym Rynku 24 wpisana jest od 6 września 1978 r. do rejestru zabytków (nr decyzji 3088, nr identyfikacyjny NID 594950).