W Bydgoszczy znajduje się kilkanaście zabytkowych kościołów o interesującej architekturze. Są wśród nich trzy świątynie pochodzące z okresu średniowiecza, jednak większość obiektów powstała w okresie rozkwitu miasta w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Wśród nich wyróżnia się kościół Świętej Trójcy położony na przedmieściu Chwytowo powstały w latach 1911-1913.
Kościół Świętej Trójcy wzniesiono po wielu staraniach dla polskich katolików zamieszkujących Bydgoszcz. Budowla powstała na dawnym cmentarzu Świętej Trójcy w miejscu rozebranej w 1829 r., bardzo zniszczonej wcześniejszej świątyni z XVI wieku. Projekt kościoła przy ulicy Świętej Trójcy powstał w pracowni wybitnego architekta działającego w Wielkopolsce Rogera Sławskiego.
Na jego desce kreślarskiej powstał także budynek plebanii stojący na zachód od kościoła. Obiekt otrzymał neobarokową formę nawiązującą do świątyni. Zbudowany w latach 1912-1915 z nietynkowanej ceramicznej cegły wyróżnia się szczytami ozdobionymi barokowymi detalami. Powierzchnie fasad rozbite zostały tynkowanymi na biało płycinami. W latach 30-tych XX wieku obok plebanii znalazła się wikarówka oraz sala parafialna w zaadaptowanych budynków odkupionych od niemieckiej właścicielki.
Obiekty towarzyszące kościołowi Świętej Trójcy są zabytkami o znaczeniu lokalnym.