Podczas opisywania budynku szkoły nasuwają mi się pewne sceny z pewnego filmu muzycznego pt “The Wall”, gdzie dzieci... Może lepiej tego nie ujawnię bo mogą to czytać właśnie dzieci, które dziś inaczej się ze szkołą obchodzą, zawiadamiając policję o bombie i w ten sposób klasówka jest “odroczona” ale rodzice muszą wziąć kredyt, by pokryć koszty żartu, lecz w sumie napędzają koniunkturę...
Dzisiejszy budynek gliwickiej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego pochodzi z lat 1906-07. Powstał jako szkoła ludowa ( Volksschule ), która swoją działalność rozpoczęła 08.10.1907 roku. Została zbudowana według projektu radcy budowlanego Kranza, a budowę nadzorował mistrz budowlany o nazwisku Scheer. Olbrzymi gmach szkolny ostrożnie można wielkością porównać z budynkiem np. Sądu Rejonowego przy ul. Powstańców Warszawy, tyle, że opisywany budynek szkolny powstał 2 lata wcześniej od sądu.
Budynek szkoły reprezentuje styl historyczny, mieszankę secesji z eklektyzmem -”eklektyzm secesyjny”. Bryła budowli niewątpliwie nawiązuje do stylistyki barokowej, jednak elementy dekoracyjne już przypominają rodowód renesansowy czy barokowy, silnie przetworzony w duchu secesji. Budynek postawiono z cegły, jest nieotynkowany, miejscami dekorowany cegłą licówką w kolorze kremowym, miejscami ozdobiony na elewacjach detalami dekoracyjnymi z kamienia naturalnego, sztucznego i w tynku.
Posiada trzy kondygnacje, z poddaszem (być może użytkowym); przekryto go dachami wielopołaciowymi. W centralnej części budynek podkreśla wysunięty przed lico muru ryzalit, w którym - na jego skraju - znajdują się dwa wejścia do budynku. Portale nad jednym i drugim wejściem są mieszaniną historyzujących elementów dekoracyjnych wykonanych w sztucznym kamieniu, skontrastowane z typowo secesyjnymi kształtami nadświetli. Opaski wokół otworów okiennych zostały opracowane dla każdej kondygnacji indywidualnie.
Pierwszą kondygnację od drugiej oddziela gzyms kordonowy nawiązujący do nowożytnego “piano nobile”. Na ścianach szczytowych bocznych skrzydeł budynku znajdują się kartusze wykonane w sztucznym kamieniu - po lewej stronie zwieńczony główką takiej symbolicznej uczennicy; mieścił się tam też napis: Volksschule 9”(dziś zachowała się jedynie “9”), a po prawej stronie drugi kartusz - zwieńczony główką “symbolicznego” ucznia. W tym mieścił się napis: “Erbaut 1906/7” lecz dziś zachowała się jedynie data budowy szkoły.