Na granicy miast: Tychy i Mikołowa, w tyskiej dzielnicy Wilkowyje, przy trasie DK 44 (Oświęcim-Gliwice) stoi wysoki krzyż wykonany w stylu neogotyckim, postawiony w 1911 roku a odnowiony około połowy lat 90. XX wieku i pomalowany w tzw. ciepłych kolorach. Podstawa, na której został osadzony składa się z kilku elementów: potrójnej płyty fundamentowej ustawionej w formie schodków, na niej postawiono cokół, na którym nasadzono podstawę z datą “1911“. Na podstawie oparto mniejszy postument z tablicą fundatorów w języku niemieckim, ale z nieco “dziwnie” dziś brzmiącym nazwiskiem. Mniejszy postument przekryto gzymsem tworzącym formę daszku, bądź raczej okapu. Na tymże postumencie osadzono korpus z głęboką bruzą, zakończoną ostrym łukiem, zaś widocznew środku sklepienie wewnętrzne posiada zdobienia w formie maswerku, na podstawie którego można określić styl, w jakim Boża Męka została wykonana.
W przeszklonej bruździe umieszczono figurę Matki Boskiej Bolesnej z gorejącym Sercem Matki. Najświetsza Panienka o smutnym spojrzeniu, ma rozłożone dłonie, przykryta jest błękitnym płaszczykiem. Niestety, nie jest to oryginalna figurka, a lat późniejszych, gdyż pierwotna mogła zostać skradziona, nie wiedzieć dlaczego...
Figura Ukrzyżowanego Chrystusa ze śladami krwi na dłoniach jest wykonana - subiektywnie oceniając - przez któregoś z profesjonalnych rzeźbiarzy. Ciało Ukrzyżowanego Chrystusa wisi na masywnym krzyżu, przypominającym trójlistny. Około połowy lat 90. XX wieku, krzyż po odnowie został nieco cofnięty w pole, w związku z rozbudową do dwóch pasów w obu kierunkach DK 44, od tzw. Górki Mikołowskiej, po granicę Mikołowa z Wilkowyjami (Tychy).