W Krakowie przy przy ulicy Smoleńsk 9 znajduje się modernistyczny gmach będący siedzibą dawnego Miejskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego. Muzeum powstało w 1868 z inicjatywy Adriana Baranieckiego, krakowskiego lekarza, podróżnika i kolekcjonera rzeczy dziwnych. Za własne pieniądze stworzył jedno z pierwszych na ziemiach polskich muzeów typu przemysłowego. Inspiracją dla Adriana Baranieckiego było londyńskie Muzeum w South Kensington. W czasie pobytu w Londynie za własne fundusze zgromadził i wysłał do kraju kilka tysięcy eksponatów pochodzących z Wystawy Światowej w 1867 roku, które stały się zalążkiem muzeum.
Początkowo placówkę umieszczono w wynajętym lokalu, w zabudowaniach ojców Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej 4, po czym przeniesiono do gmachu obecnej ASP przy Placu Matejki. W latach 1910–1914 przy ulicy Smoleńsk 9 wzniesiono nową siedzibę Muzeum Techniczno-Przemysłowego zaprojektowaną przez Franciszka Mączyńskiego i Tadeusza Stryjeńskiego, z fasadą Józefa Czajkowskiego. Budowa przeciągnęła się, bo nieobeznani jeszcze z konstrukcją żelbetową budowniczowie spowodowali katastrofę budowlaną.
Oprócz ekspozycji zbiorów, muzeum prowadziło zakrojoną na szeroką skalę działalność oświatową w formie wykładów i kursów oraz prowadziło wzorcowe warsztay rzemieślnicze. W grudniu 1951 roku pomieszczenia Muzeum Przemysłu Artystycznego przy Smoleńsk 9 wraz z biblioteką, kolekcją plakatów i gabinetem rycin przekazano krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ciasna zabudowa ulicy nie pozwala na ciekawszą prezentację obiektu.