Firma została założona przez Ottona Juliusza Schultza około 1870 r. Specjalizowała się w produkcji chustek bawełnianych i wełnianych. Istniała tutaj również farbiarnia i przędzalnia. Początkowo zatrudniano 150 osób, po kilkunastu latach liczba się podwoiła. Z tego 50 % stanowiły kobiety i dzieci ( pracujące prawdopodobnie chałupniczo).
Po śmierci założyciela firmy w 1891 r. Starszy syn Jan "przejął stery", rozbudowując zakład. Gdy w roku 1896 r. firma została przejęta przez spadkobierców, na drodze licytacji kolejnym właścicielem został młodszy brat Jana Schultza, Paweł. Zakład mieścił się przy ul. Zawadzkiej 16 (Obecnie Próchnika). Wraz ze swoim szwagrem, Teodorem Buhle założyli farbiarnię i wykończalnię. Dyrektorem zakładu był Helmut Gessler. Fabryka Pawła Schultza była prowadzona od 1904 r. samodzielnie, po rezygnacji wspólnika T. Buhle który przeniósł się na Kolonię Radogoszcz. W tym stanie rzeczy dotrwała nieprzerwanie do 1945 r. W międzyczasie wybuchły pożary w 1898 r. oraz w 1920 r.
Przed rokiem 1914. oraz w dwudziestoleciu międzywojennym część pomieszczeń fabrycznych wynajmowali różne firmy m.in. Waldman Zysie - skręcalnia nici fantazyjnych, tkalnia Pilicera, Kestenberga i Karola Schultza, fabryka gilz Laskowskiego czy fabryka waty Friedberga. Po 1945 r. fabryka Pawła Schultza została zlikwidowana. Na jej miejscu rozpoczęły produkcję spółdzielnie krawieckie Józefa Lewartowskiego i Samuela Engla. Pierwsza z nich została przekształcona w Spółdzielcze Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. J. Lewartowskiego.