Wieś o dawnej niemieckiej Mokainen i położona na południe od Barczewa, pierwszy raz lokowana była w roku 1364. Niestety ta próba zasiedlenia tego miejsca nie powiodła się i kolejny taki sam zabieg podjęto w 1394 r., a po raz ostatni przywilej lokacyjny został potwierdzony w 1771 r. Współcześnie jest to miejscowość gdzie bardzo dba się o zachowanie śladów przeszłości, zwłaszcza tych nawiązujących do tradycji regionu. Przykładem takim mogą być tu trzy typowe kapliczki, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Posiadają różną formę architektoniczną, ale wszystkie są murowane z czerwonej cegły i utrzymane w stylu neogotyckim.
Kapliczki usytuowane są we wsi, przy polnej drodze do Jedzbarka oraz przy głównej drodze do Barczewa. Ta ostatnia wybudowana została w 1916 r., informuje o tym metalowa chorągiewka na dachu. Posiada ona prostą bryłę o gładkich ścianach, jedynie cokół i korpus wyodrębnione przez ceglany gzyms. Zdecydowanie jej ciekawym atutem jest duża frontowa wnęka, wewnątrz niej znajduje się figura Chrystusa datowana na 1914 r.
Kapliczka znajdująca się przy trakcie do miejscowości Jedzbark jest trochę zbliżona kształtem do poprzedniej, posiada zwartą bryłę z wyodrębnionym cokołem i nisze zamknięte łukiem dwuspadowym. To co ją odróżnia, to schodkowy szczyt, będący frontem dwuspadowego daszku. Te dwie opisane kapliczki z pewnością łączy jeden fakt, bowiem w latach 2014-2015 dzięki inicjatywie mieszkańców przeszły gruntowny remont. Na nowo odkryto ich wygląd, przekazując je na dalsze lata.
Trzecia taka budowla ustawiona jest w centrum Mokin, na terenie prywatnym. Jest inna niż pozostałe, posiada wysoki i węższy od korpusu cokół oraz wielospadowy dach z metalowym krzyżem. Ta kapliczka nie była jeszcze remontowana, ale widać iż jest zadbana i pod opieką właścicieli posesji.