W latach 70. XX wieku zrodziła się inicjatywa stworzenia skansenu budownictwa kampinoskiego. Następująca w coraz szybszym tempie likwidacja dotychczasowych gospodarstw rolnych i rozwój w ich miejscu budownictwa jednorodzinnego spowodował rozbiórkę wielu ciekawych drewnianych budowli. W latach 80. podjęto decyzję o stworzeniu w sąsiedztwie zabudowań Nadleśnictwa Kampinos plenerowego muzeum, do którego postanowiono przenieść cenniejsze zabytki z okolic.
Pomiędzy 1986 i 1988 rokiem przeniesiono do Granicy dom mieszkalny z Szymanówek koło Leszna pochodzący z przełomu XIX/XX wieku. Obok niego stanęły drewniana, dwuboiskowa stodoła z Juliopolu w gminie Młodzieszyn oraz rekonstrukcje spichlerza i drewutni z wozownią i obora przeniesione ze wsi Maszna. Całość nazwano zagrodą Widymajera od nazwiska właściciela domu.
W latach 1988-1992 powstała w sąsiedztwie druga zagroda stworzona z budynków przeniesionych z Kampinosu, drewnianej chałupy, stodoły i obory. Obok nich stanął spichlerz z Kownacicy w powiecie garwolińskim, który został w 1938 r. przeniesiony do wsi Osiek dziś będącej częścią Błonia oraz rekonstrukcja drewutni. Ten zespół nazwano zagrodą Wiejckiej, od nazwiska właścicielki chałupy, stodoły i obory.
Obecnie mini skansen należący do Kampinoskiego Parku Narodowego podlega rewitalizacji, a budynki remontowi.