W centralnym punkcie pławieńskiego rynku zwanego dziś Placem Wyzwolenia stoi stożkowy obelisk. Wyraźnie podzielony jest na dwie części – dolną z kamienia polnego i górną – otynkowaną. Przymocowano do niej dwie tablice. Z tej, która znajduje się wyżej spogląda na nas Jan III Sobieski. Jego podobizna umieszczona jest w medalionie, poniżej którego wyryto daty „1683 – 1966”. Pierwsza przypomina o przemarszu królewskich wojsk w drodze na Wiedeń, gdzie we wrześniu tegoż roku doszło do słynnej bitwy zwanej Odsieczą Wiedeńską . Druga, to data wystawienia pomnika.
Inskrypcja na tablicy przytwierdzonej niżej wspomina mieszkańców Pławna – 26 powstańców roku 1863 i 22 ochotników wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Pomnik wieńczy blaszana figurka orła, a za nim rozpościera swe konary Dąb Wolności, zasadzony po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Całość otoczona zadbanym klombem i ażurowym ogrodzeniem z łańcuchów.
Informacja:
W 1683 r. w Pławnie zatrzymały się jedynie wojska królewskie. Sam Jan III Sobieski nocował wówczas w pobliskiej Kruszynie.
Warto wiedzieć:
Pławno było kiedyś miasteczkiem (prawa miejskie 1544 r. ale pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1262 r. ). Po powstaniu styczniowym zostało zdegradowane do roli wsi i tak już pozostało.