Zgodnie z legendą - maleńka, mierząca ok. 9 cm figurka Matki Boże Gidelskiej została przypadkowo wyorana podczas pracy na polu przez jednego z mieszkańców Gidel. Stało się to w r.1516. Z racji licznych uzdrowień, których doświadczali pielgrzymujący do niej pątnicy, otoczono ją kultem. Dla jej ochrony wybudowano najpierw kapliczkę, później kaplicę a w końcu piękny barokowy kościół wraz z klasztorem , w którym zamieszkali opiekujących się figurką dominikanie.
Krótko po zakończeniu I wojny gidelscy mnisi poparci przez 18 biskupów i kardynała Kakowskiego zwrócili się do Kapituły Watykańskiej z prośbą o koronację cudownej statuetki. Stosowny dekret wydano w listopadzie 1922 r., a do koronacji doszło niecały rok później.
Wielka uroczystość odbyła się na tzw. Złotej Górce oddalonej około 500 m od sanktuarium MB Gidelskiej. Wg zapisów brało w niej udział ponad 100 księży i 300 tysięcy pielgrzymów. Dziś stoi na tym miejscu zadbana, biało-złota kapliczka z kopią cudownej figurki i stosownym napisem na cokole. Każdego roku w sierpniu, w niedzielę po odpuście św. Jacka udaje się do niej dziękczynna procesja.
Ciekawostka:
Matka Boża Gidelska jest najmniejszą na świecie koronowaną figurką Maryi.