Za kopalnią “Halemba”, jadąc w kierunku Kochłowic w Rudzie Śląskiej, później skręcając w prawo, na mostku przerzuconym przez Kłodnicę można dojechać do dawnej wioski Stara Kuźnica, w której znajduje się m. in. kapliczka prawdopodobnie pochodząca z ok. roku 1850. Geneza jej budowy ma być powiązana z epidemią cholery, występującą na terenie Górnego Śląska w latach 1847-49, podczas której wymarły nawet w niektórych miejscach całe wioski. W miejscu kapliczki miał się znajdować cmentarzyk choleryczny, ale czy został tam ktoś pochowany, nie można tego dokładnie stwierdzić. Nie jest to także legenda (odnośnie wspomnianego wydarzenia) a więc jest taka możliwość, że może znajdować się wspomniany cmentarzyk...
Kapliczka jest murowana, otynkowana, przekryta dachem dwupołaciowym pokrytym współczesną dachówką ceramiczną typu karpiówka. Na styku kalenic osadzono niewysoką wieżyczkę na sygnaturkę. Bryła kapliczki zamknięta jest prostą ścianą, zbudowana na planie zbliżonym do prostokąta, a swą większą powierzchnią zajmuje część prywatnej posesji. W elewacji głównej osadzone zostały jednoskrzydłowe drzwi zakończone półokrągłym łukiem, podobnie, jak otwór drzwiowy. Pod sklepieniem otworu widoczne jest nadświetle wykonane w drzwiach. Same drzwi mogą być nawet oryginalne. Wykonano je jako płycinowe, z dolnymi, skromnymi wyżłobionymi ozdobami. W ściance szczytowej znajduje się mała, płytka wnęka, zamknięta szkłem, w której znajduje się mała figurka Matki Boskiej. Wnętrze kapliczki zostało doświetlone przez małe, boczne okienka.
Wewnątrz kapliczki znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, pod którym widoczny jest napis: ''Pod Twoją obronę uciekamy się”. Przed obrazem, na malym ołtarzyku znajdują się figurki: Najświętszego Serca Pana Jezusa i dwie figurki Matki Boskiej, z czego jedna wydawać się może, że pochodzi przypuszczalnie z okresu budowy kapliczki. W 1995 roku kapliczka, na wniosek księdza proboszcza z parafii w Kłodnicy została poświęcona przez księdza biskupa Gerarda Bernackiego.