Stare Resko (d.Ritzig) to malowniczo położona nad jeziorem Resko wieś o genezie średniowiecznej, niegdyś należąca do Weldów, później do komandorii kartuzów w Świdwinie. Po sekularyzacji klasztoru przechodziła kolejno przez ręce kilku znaczących rodów. Ostatnimi właścicielami była rodzina Spillerów ze Szczecina.
Dawna wieś dworska leży dziś nieco na uboczu, przy lokalnej, krętej drodze z Gawrońca do Świdwina. Do odwiedzin w niej zachęca wielki drogowskaz kierujący do pensjonatu „50 dębów”. Z krążących po internecie opisów i fotografii wyłania się obraz ładnie zaaranżowanego miejsca z klimatycznymi wnętrzami w zadbanym, przypominającym pałac dworze. Dwór faktycznie tam stoi ale zobaczenie go z bliska graniczy praktycznie z cudem. Pensjonat od jakiegoś czasu nie funkcjonuje, a strażnik nie pozwala nawet przekroczyć bramy. Niemniej miejsce jest urokliwe i mimo wszystko warto tu zabłądzić na chwilę, by chociaż z oddali móc podziwiać budowlę.
Cały zespół dworsko-parkowy wpisany jest do rejestru zabytków. Wybudowano go na wcinającym się w jezioro Resko półwyspie. Pałac (dwór) wzniesiono w XVIII wieku i na początku XX wieku przebudowano. W skład zespołu wchodzą także dwa dziewiętnastowieczne budynki gospodarcze (stajnia i kryta ujeżdżalnia) oraz naturalistyczny park.
Warto wiedzieć:
Wśród właścicieli Reska wymieniany jest Friedrich von Flotow (1812-1883), niemiecki kompozytor operowy. Spośród 25 skomponowanych przez niego oper, najsłynniejsza - „Marta albo jarmark w Richmondzie” (Martha oder Der Markt zu Richmond ) - do dziś utrzymuje się w światowym repertuarze.