Karol Adolf Meyerhoff szerzej znany jako jako założyciel i pierwszy komendant Ochotniczej Straży Ogniowej w Zgierzu, był właścicielem fabryki wyrobów wełnianych. Zakład mieścił się przy obecnej ul. Dąbrowskiego 8 (dawna ulica Zegrzańska nr od 92 do 98). W 1879 r. jako jeden z trzech zakładów w Królestwie Polskim zatrudniał ponad 200 robotników i miał całkowicie zmechanizowany cykl produkcji.
Ten niemiecki fabrykant na początku lat 80 XX w. rozbudowuje firmę. Na przędzalni pracowało prawie 4000 wrzecion. Tkalnia dysponowała dwunastoma selfaktorami (samoprząśnice wózkowe) oraz pięcioma niciarkami (900 wrzecion). W tym okresie produkowano około 12 ton przędzy rocznie. Wyroby finalne były dobrej jakości. Świadczy o tym złoty medal zdobyty na międzynarodowej wystawie w Antwerpii w dniu 20 września 1885 r. Uznanie jury zdobyła tkanina na ubrania męskie czyli kort. W 1888 r. arch. Ignacy Markiewicz zaprojektował budynki stolarni i magazynu, co zostało wkrótce zrealizowane.
W 1892 r. z ramienia Łódzkiego Banku Handlowego przystąpiono do likwidacji zakładu. Zwolniono początkowo kilkudziesięciu robotników. Załogę liczącą wówczas 370 osób czekała redukcja o połowę stanu. W tym czasie majątek przedsiębiorstwa wynosił około 1.5 mln rubli. Co było tego przyczyną ? Być może kredyty zaciągnięte w tym właśnie banku. Wkrótce po tym K. A. Meyerhoff wyjechał do Szwajcarii. Z budynków fabrycznych zachowało się niewiele. W głębi posesji imponujący komin oraz budynek przy ul. Dąbrowskiego 8, wg. niektórych źródeł prawdopodobnie były kantor.