Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, ratowali Żydów. Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna, zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich. Na powierzchni 500 m kw. odtworzono stylizowany dom Ulmów, wybudowano salę wystawową i wykładową oraz pracownię naukową.
Główna powierzchnia muzealna to multimedia, pokazujące Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym jak i podczas II wojny światowej. Wiele fotografii jest autorstwa Józefa Ulmy. Ponad to muzeum prezentuje archiwalne dokumenty z czasów okupacji i relacje świadków Zagłady. A sposób ich prezentacji jest dosyć osobliwy-trzeba wysunąć szufladkę, przesunąć lub otworzyć skrytkę.
Przed budynkiem Muzeum na monumentalnej ścianie pamięci znajdują się nazwiska Polaków, którzy ratowali Żydów a na płycie przed wejściem nazwiska tych, którzy zostali zamordowani. Budynek i aranżacja ekspozycji są dziełem firmy „Nizio Design International”, która była projektantem m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego (projekt ekspozycji stałej) i Muzeum Historii Żydów Polskich (projekt ekspozycji i wystawy głównej).
Muzeum w Markowej jest jednostką samodzielną i położone jest w sąsiedztwie pomnika Ulmów i skansenu w Markowej.