Kapliczka św. Jana Nepomucena stoi przy skrzyżowaniu ulicy Sobieskiego i Szkolnej. Pierwsza kapliczka poświęcona św. Janowi stała w otoczeniu lip, które wg tradycji zostały posadzone na pamiątkę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego podążającego w 1683 r. na Wiedeń. Nie wiadomo jednak kiedy lipy zostały posadzone, nieznana jest również data wzniesienia kapliczki i wykonania figury świętego.
W 1941 r. Hitlerjugend ( Młodzież Hitlera ) zniszczyła kapliczkę wyrzucając z niej figurę Jana Nepomucena. Figurę przed zniszczeniem uratowali mieszkańcy Koszęcina. Rok później hitlerowcy wycięli lipy i zburzyli kapliczkę. Po zakończeniu II wojny światowej harcerze z Koszęcina postanowili odbudować kapliczkę i posadzić przy niej lipy. 3.05.1947 r. posadzono jedynie trzy lipy, gdyż ówczesne władze nie wyraziły zgody na postawienie kapliczki. Kapliczka wybudowana i poświęcona została dopiero w 1991 r.
Jest to obiekt wzniesiony na planie prostokąta, murowany, otynkowany i nakryty dwuspadowym dachem krytym gontem. Półokrągło zamknięte wejście do kapliczki zabezpieczone jest ozdobną metalową kratą, a przed figurą św. Jana Nepomucena umieszczona została szklana tafla. Wewnątrz stoi polichromowana rzeźba Jana Nepomucena wykonana w drewnie przez nieznanego artystę ludowego.
W drewnianym kościele pw. św. Trójcy znajduje się figura i obraz z wizerunkiem Jana Nepomucena. Drewniana polichromowana figura z promienistą złotą aureolą stoi w centrum ołtarza z 1724 r. Figura ustawiona jest we wnęce otoczonej rokokowym ornamentem. W tym samym kościele znajduje się obraz z wizerunkiem świętego. Owalny obraz z popiersiem Jana Nepomucena umieszczony jest w szczycie barokowego ołtarz św. Anny.