Kościół św. św. Jana Chrzciciela i Rocha (XIV w., przebudowany XVI, XVIII, XX w.). Historia tego kościoła wiąże się ze znamymi osobami wpisanymi w nasze dzieje. Pierwszy kościół powstał ok. 1345 roku, w stylu gotyckim. Jego konsekracja ku czci św. Jana Chrzciciela nastapiła w 1580 r. Dokonał jej bp. Marcin Kromer, wielki humanista, pisarz i historyk renesansu, dyplomata, był przwódcą polskiej kontrrefomacji.
Kościół był wielokrotnie przebudowywany i poddawany gruntownej konserwacji, i w końcu w 1789 r. ponownie konsekrowany. Tym razem szafarzem był bp. Ignacy Krasicki, bp. warmiński, poeta, polityk, jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Ostatniej przebudowy i dekoracji kościoła dokonano w 1914 r. Obecny wygląd nie jest jednolity stylowo. Posiada elementy późnogotyckie, renesansowe, barokowe i neogotyckie, wiąże się to z, wspomianymi już, różnymi etapami przebudowywania i renowacji. Wieżę kościoła wybudowano pod koniec XVIII w., drewniane sklepienie z barokową polichromią oraz rzeźbiony w drewnie ołtarz główny, z rzeżbą św. Rocha, z poczatku XIX w., z tego samego okresu pochodzą klasycystyczne ołtarze boczne.
Na uwagę zasługuje również neoklasycystyczna plebania zbudowana w poł. XIX w. jak również fakt, że na pbliskim cmentarzu spoczywa ks. Jan Hanowski, zasłużony kapłan który w 1945 r. uratował olsztyńskie kościoły przed zniszczeniem i dewastacją.